The Ministry of Higher Education, Science and Innovation, in its letter No. 03/20/46-2/5-72 dated November 6, 2024, in the minutes of the Government Commission "Meeting on the Prevention and Elimination of Emergency Situations" No. 2 dated October 28, 2024, it was decided to hold the "Fire Safety Month" in educational institutions from November 15 to December 15, 2024. In this regard, the senior officer of the Rapid Control Service of the Rapid Control Center of the Tashkent City Fire Department, Captain A. Isakov, senior inspector of the Prevention and Control Division of the Yashnobod District Emergency Department, Lieutenant N. Makhamov, the combat unit of the Mirabod District Fire Department and the head of the Civil Defense and Labor Protection Department of the institute, U. Abdurayimov, and the Fire Safety Instructor L. Targonskaya, and the Department of Youth Work, Spirituality and Education, held talks and demonstrated exercises to professors, teachers, students, and responsible employees of the Department of Health and Social Care and the Department of the Ministry of Health and Social Care on the prevention of adverse events associated with fire, carbon monoxide poisoning, and flashes of air-gas mixtures and how to properly respond to them.